Teos Yazar Evi Uygulama ve Araştırma Merkezi

SEFERİHİSAR SIĞACIK’TAN YENİ BİR HEYECAN

TEOS YAZAREVİ KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ 7 OCAK’TAN İTİBAREN ÇALIŞMALARINA BAŞLIYOR!

Teos Yazar Evi Uygulama ve Araştırma Merkezi  “Bir Başka Türlüsü Mümkün!” fikri ve duygusuyla Ocak 2017 tarihinden itibaren çalışmalarına başlıyor. 7 Ocak’ta açılışı gerçekleştirilen Teos Yazarevi, Seferihisar Belediyesi işbirliği, Başkan Tunç Soyer’in desteği ile Simge Kültür Sanat Derneği tarafından faaliyet gösterecek.

Teos Yazarevi - Araştırma ve Uygulama Merkezi, hedefleriyle hem cittaslow felsefesine hem yerel yönetimlerin yerinde, doğrudan ve demokratik uygulama alanlarına yönelik pratiklerini de göz önüne alan ve bunları destekleyen bir oluşum olarak kendini var etmek istemektedir. Bu nedenle kendini tanımlayan ve tanımlarla sınırlayan olmaktan çok, bağlama ait değerler ve ilkeler çerçevesinde genişleyen, dönüşen bir eylem alanının temsilcileri olmayı hedeflemektedir.

Kişisel olanın politik olduğu bilgisine inanan; ancak 'dünya fikrini' belirleyenin sanat olduğu görüşünden hareket eden bir oluşumdur. Hayatı anlamlandıran sanattır, görüşüyle sanatın, kültürün ve felsefenin içinden bir başka bakışla tüm disiplinlerle buluşmayı amaçlamaktadır.

İon kültürü üzerinde yer alan Seferihisar coğrafyasında, Yazarevi bir bellek mekânı olma işlevi de üstlenecektir. Dünyanın sayılı cittaslow merkezlerinden biri olan Seferihisar'da Yazarevi ve Merkez, felsefi yaklaşımlarını ekolojik, feminist, antikapitalist, evrenselci bir dünya fikri ile kurmayı hedeflemektedir. Yerelde, merkezlerde, uluslararası cittaslow felsefisini odağına alarak başka bir dünyanın mümkünlüğünü deneyecektir. 

Teos Yazarevinin ve Merkez’in ilk konukları bu bağlamda “Dinleme Sanatı” atölyesiyle Amerika’dan üç müzisyen olacak. Gitarda

Timuçin Şahin, Kontrabasta Joris Teepe, Davulda Owen Hart Jr. bizlere sesten müziğe dinlemenin kültür ve bellekle yoğrulmuş aktif bir eylem olduğunu hem teorik olarak hem doğaçlamalarıyla anlatacaklar. Atölye neyi, neden ve nasıl dinlediğimizi yeni sesler ve müzikal yaklaşımlara gösterdiğimiz reaksiyonlarla, aşina olup kendimizi güvende hissettiğimiz müziklerle olan ilişkilerimizi karşılaştırarak deneyimlemeyi amaçlamaktadır.

Bu İçeriği Sosyal Medyada Paylaşın
Facebook'ta Paylaş    Twitter'da Paylaş   


 

Kullanıcı Yorumları ( Yorum Ekle )

 

Henüz bir yorum yapılmamış